Post new topic This topic is locked, you cannot edit posts or make further replies.  [ 19 posts ]  Go to page 1, 2  Next
Author Message
 Post subject: Which is cheaper?
PostPosted: October 17th, 2009, 12:27 pm 
Mithril Member
Offline

Joined: October 3rd, 2006, 7:39 am
Posts: 108
Location: Behind K-Mart
RS Name: Korruptyd
RS Status: P2P
To get to 99? Cooking or fletching?

Currently 81 cooking and I have enough logs for 85 fletching. So which would be cheaper?

Thanks,

Eric

_________________
Image
Image
Currently fishing 8k lobs for whip! Then training to combat to 100 and fishing to 99


Top
 Profile  
 
 Post subject: Register and login to get these in-post ads to disappear
PostPosted: October 17th, 2009, 12:27 pm 
Mithril Member

Joined: September 9th, 2004, 1:47am
Posts: 9047
Location: In your web browserz


Top
  
 
 Post subject: Re: Which is cheaper?
PostPosted: October 17th, 2009, 4:54 pm 
Dragon Member
Offline

Joined: May 26th, 2008, 7:27 am
Posts: 1247
Location: Paradis Island us
RS Name: JessePinkman
RS Status: P2P
Clan Name: The Cafe
99 Fletching is cheaper.

_________________
Tatakae
Image
Image
Image

ImageImageImageImage ImageImageImage

653rd to 120 Divination
550th to 200m Divination


Top
 Profile  
 
 Post subject: Re: Which is cheaper?
PostPosted: October 17th, 2009, 6:11 pm 
Adamantite Member
Offline

Joined: April 5th, 2009, 9:01 am
Posts: 196
Location: Denmark dk
RS Name: Touchpad Pro
RS Status: P2P
Clan Name: Tmoa
Well, you have 68 magic, so if you do yew longbows and use high alch on them, you'll make profit from fletching.


Top
 Profile  
 
 Post subject: Re: Which is cheaper?
PostPosted: October 17th, 2009, 6:34 pm 
Rsbandb Donor
User avatar
Offline

Joined: June 26th, 2008, 11:47 pm
Posts: 642
Location: Florida us
RS Name: Mr Mitchhh
RS Status: P2P
I think you can still profit off buying your materials for 99 fletching

_________________
Image

Image



Top
 Profile  
 
 Post subject: Re: Which is cheaper?
PostPosted: October 17th, 2009, 9:39 pm 
Iron Member
Offline

Joined: October 6th, 2009, 7:24 am
Posts: 27 us
RS Status: Never Played
99 fletching and there is things you can do to make profit in fletching

_________________
Image
http://s11.zetaboards.com/TTFS/index/


Top
 Profile  
 
 Post subject: Re: Which is cheaper?
PostPosted: October 17th, 2009, 10:43 pm 
Dragon Member
Offline

Joined: February 9th, 2008, 12:58 pm
Posts: 2430
Location: upstairs
RS Name: Marking22
RS Status: P2P
fletching all the way!!

_________________
Image
My StatsMy Goals


Top
 Profile  
 
 Post subject: Register and login to get these in-post ads to disappear
PostPosted: October 17th, 2009, 10:43 pm 
Dragon Member

Joined: September 9th, 2004, 1:47am
Posts: 9047
Location: In your web browserz


Top
  
 
 Post subject: Re: Which is cheaper?
PostPosted: October 18th, 2009, 3:31 am 
Dragon Member
User avatar
Offline

Joined: October 30th, 2007, 9:44 pm
Posts: 1097
Location: Moon ca
RS Name: Owen1892
RS Status: P2P
Of course fletching is cheaper, all you lose is like 10k for every 1k yew longbows compared to like 100k per 1k sharks.

_________________
80th/81st Dragon Member Former Events Crew
Image


Top
 Profile  
 
 Post subject: Re: Which is cheaper?
PostPosted: October 18th, 2009, 10:28 pm 
Runite Member
Offline

Joined: August 17th, 2006, 3:15 pm
Posts: 611
Location: Cs_office , australia au
RS Name: d4fin0
RS Status: P2P
Clan Name: blurblue
Obviously fletching. When i was in control of one of my other accounts (Sadly, it was taken from me :x ), I was in the same situation as you . but in the end, i chose fletching.


Cheers, dafin0 :lol:

_________________
Image
Image


Top
 Profile  
 
 Post subject: Re: Which is cheaper?
PostPosted: October 21st, 2009, 6:35 am 
Mithril Member
Offline

Joined: September 14th, 2008, 7:18 pm
Posts: 88 us
RS Name: lupike1
RS Status: F2P
Clan Name: mike12088
its deff fletching. lol no questions asked


Top
 Profile  
 
 Post subject: Re: Which is cheaper?
PostPosted: October 22nd, 2009, 5:01 pm 
Steel Member
Offline

Joined: October 15th, 2009, 1:11 pm
Posts: 37 us
RS Name: war of rawrs
RS Status: P2P
fletching, but you shouldnt get a 99 just to have a 99 :s


Top
 Profile  
 
 Post subject: Re: Which is cheaper?
PostPosted: October 22nd, 2009, 5:05 pm 
Runite Member
User avatar
Offline

Joined: March 25th, 2009, 3:34 pm
Posts: 839
Location: Florida us
RS Name: itally4life
RS Status: Classic
fletching but... i would get cooking if you had the cash... then fletching. :)

_________________
Image

Cooper wrote:
mining? all people do is powermine anyway, no money in it. with the exception of italy4lyfe (italy4nolifemining)


Top
 Profile  
 
 Post subject: Re: Which is cheaper?
PostPosted: October 22nd, 2009, 6:20 pm 
Runite Member
Offline

Joined: June 20th, 2008, 12:13 pm
Posts: 672
Location: florida us
RS Name: mulletspic
RS Status: P2P
Only get fletching\cooking to trim a cape.


Top
 Profile  
 
 Post subject: Re: Which is cheaper?
PostPosted: October 23rd, 2009, 8:11 pm 
Runite Member
Offline

Joined: April 9th, 2008, 5:37 pm
Posts: 341 catalonia
RS Name: Anoi
RS Status: P2P
Noone cares when I say this,

but pizza costs 300gp from the ge and pineapple rings cost 16gp

you cannot burn you just use them on eachother and pineapple pizzas sell for 1.6k each,
so you can make millions doing this to 99


Top
 Profile  
 
 Post subject: Re: Which is cheaper?
PostPosted: October 23rd, 2009, 8:59 pm 
Dragon Member
Offline

Joined: November 8th, 2006, 2:08 pm
Posts: 1931
Location: Florida us
RS Name: lKiwi
RS Status: Classic
Mrnoob wrote:
Noone cares when I say this,

but pizza costs 300gp from the ge and pineapple rings cost 16gp

you cannot burn you just use them on eachother and pineapple pizzas sell for 1.6k each,
so you can make millions doing this to 99



Ya but how easy is it to buy/sell them. It's also more than likely very slow.


Top
 Profile  
 
 Post subject: Re: Which is cheaper?
PostPosted: October 23rd, 2009, 9:19 pm 
Runite Member
Offline

Joined: April 9th, 2008, 5:37 pm
Posts: 341 catalonia
RS Name: Anoi
RS Status: P2P
Al3X wrote:
Mrnoob wrote:
Noone cares when I say this,

but pizza costs 300gp from the ge and pineapple rings cost 16gp

you cannot burn you just use them on eachother and pineapple pizzas sell for 1.6k each,
so you can make millions doing this to 99



Ya but how easy is it to buy/sell them. It's also more than likely very slow.

180xp each, 30 less than sharks if thats what you mean, but for the selling slow, you're making money nonetheless


Top
 Profile  
 
Display posts from previous:  Sort by  

You cannot post new topics in this forum
You cannot reply to topics in this forum
You cannot edit your posts in this forum
You cannot delete your posts in this forum

Jump to: