peeex wrote:
Price of herb + Price of 2nd ingrediant + 10gp (if you buy vials of water from store) - price of potion made
-------------------------------------------------------------------------------------------------------------
Experience for identification of herb + Experience for making potion
the ---- means 'divided by'. To find out accurately how much it costs, try finding the exact price you buy each herb at and the 2nd ingredient as well as the price you sell the potion at.
I wouldn't bother getting your own second ingredients if you can make money faster than that makes you. If runecrafting gets you 250k an hour and collecting snape grass gets you 50k, it is much much more efficient to runecraft then buy the 2nds from the exchange.
Also, anti-fire are better because they give 158 experience (plus the experience if you I.D the herb) while prayer gives 87.5 (95 with herb)
Very good thinking, I will consider your idea as something I might most likely use.
I will keep this thread open in hope that a miraculous idea might show up, although it's quite unlikely.
Thank you all for the tips.